KONTAKTY
NOVINKY
NAJPREDÁVANEJŠÍ
Ľudská koža obaľuje a chráni naše telo. Pozostáva zo živého, dynamického systému tkanív. Podľa najnovších zistení koža má pozoruhodnú schopnosť absorbovať aplikované produkty do krvného riečišťa, a to čiastočne alebo kompletne. V skutočnosti až 60% ingrediencií z produktov, ktoré použijeme na našu kožu sú absorbované do obehového systému. Napríklad priemerná žena absorbuje približne 14 kg ingrediencií obsiahnutých v kozmetických prípravkoch v priebehu 60 rokov života.
Tieto nové zistenia funkcie kože odhaľujú možné obavy a riziká z dlhodobého užívania chemických látok v kozmetike. Obavy pramenia z poznania, že väčšina týchto zložiek sú vyrobené synteticky alebo z ropy, známe ako karcinogény a dráždidlá. U tehotných žien je riziko nielen pre jej telo, ale aj pre vyvíjajúci sa plod. Ak sa chemikálie nájdené v kozmetike bežne dostanú do krvného obehu pri aplikácii na kožu, potom sa môžu ľahko dostať aj do plodu matky.
Parabény
Parabény sú chemické látky, ktoré sa používajú v kozmetickom ako aj farmaceutickom priemysle. Nachádzajú sa v 75 – 90% kozmetických produktoch. Najpoužívanejšie sú metylparaben (E218), etylparaben (E214), propylparaben (E126) a butylparaben. Tieto konzervačné látky sa získavajú z ropy a pomáhajú zachovať čerstvosť a neporušenosť výrobku. Mnohí výrobcovia pridávajú parabény do kozmetiky pre zachovanie minimálne troch rokov životnosti. Parabény zabíjajú všetky baktérie, ktoré by mohli vstúpiť do produktu. Ak tieto chemické látky dokážu zabiť bakteriálne bunky, čo robia s kožnými bunkami? Vedecké štúdie intenzívne naznačujú, že parabény ako aj iné syntetické zložky majú významný negatívny vplyv na naše telo.
Účinky parabénov na ľudské zdravie a ich škodlivosť
Parabén ako konzervačná látka v súčasnosti prichádza do mnohých kontroverzných diskusií, ktoré spájajú parabény k rakovine prsníka a narušenia endokrinného, hormonálneho systému. Hoci parabén tvorí veľmi malé percento výrobkov, ich škodlivý vplyv na ľudský organizmus je pomerne silný. Vo Veľkej Británii, vedci našli parabény v 19 z 20 žien s nádormi prsníka. Hoci štúdia nestanovila, že parabén bol príčinou nádoru prsníka, tento výskum jasne dokazuje, že používanie parabénov ako syntetickej ingrediencie je biokumulatívne, t.z., že sa v našom organizme akumulujú a telo ich nevie spracovať. Na základe mnohých vedeckých štúdií bolo odhalené, že parabény môžu vyvolať bujnenie rakovinových buniek. Existujú dobré dôvody, prečo sa parabény používajú ako kozmetické konzervačné prostriedky. Sú lacné a efektívne. Avšak, sú dostupné aj bezpečnejšie prírodné alternatívy ako napr. grapefruit seed extract, grape seed extract alebo tocopherol (vitamin E).